Przygotowanie do zabiegu

Zaleca się, aby na 24 – 48 godzin przed terapią nie używać dezodorantów, pachnących wód
i innych kosmetyków. Dobę przed zabiegiem do higieny należy stosować bezzapachowe naturalne mydło. Nie należy również stosować kremów koloryzujących i szminek, ponieważ mogą one uniemożliwić terapię, ze względu na częste występowanie w nich związków kobaltowych.

Jeżeli nawet pijawka przyssie się do ciała pacjenta, to nastąpi zablokowanie wydzielania związków ślinowych i efektu terapeutycznego nie będzie, pomimo wypicia przez pijawkę części krwi. Zwykle taka pijawka bardzo szybko odpada od ciała pacjenta.

Pacjent na dobę przed terapią nie powinien spożywać alkoholu ani jeść ostrych potraw oraz przypraw np. czosnek, curry, chilli itp. Mogą one skutecznie odstraszyć pijawkę. Przed i po zabiegu zaleca się wypijać więcej wody (30 ml na kg wagi ciała) Czysta wymyta skóra nie wymaga dezynfekcji, a jeśli już się ją stosuje np. przy pomocy spirytusu, to należy odczekać do 5 minut celem ulotnienia się zapachu.

Czasem z niewiadomych powodów pijawki nie chcą się przyssać. Najczęstszymi przyczynami tego zjawiska są:

  •     Zdenerwowanie pacjenta
  •     Pora roku np. upalne lato
  •     Wahania ciśnienia atmosferycznego
  •     Faza księżyca (okres pełni)
  •     Chłodna powierzchnia skóry pacjenta

Zabieg hirudoterapii trwa od 30 do 180 minut, co zależy od miejsca postawienia pijawek i zaawansowania choroby. Przy zabiegach w okolicy krzyżowo-lędźwiowej ,zaleca się aby pacjent używał bielizny przylegającej do ciała. Pijawki pochodzą z certyfikowanych hodowli, każda z nich używana jest jednorazowo.