Chcę wykonać badanie urodynamiczne

Zapisy na badanie urodynamiczne: 
Rejestracja Przychodni codziennie w dni powszednie od godz. 8:00 do godz. 18:00

UWAGA: zgłoś podczas rejestracji jeżeli jesteś nosicielem wirusowego zapalenia wątroby typu C (WZW C) – wirus HCV.

Przygotowanie do badania urodynamicznego

  1. Po wypróżnieniu rano w dniu badania. Jeśli stolec jest nieregularnie, to na noc przed badaniem czopek glicerynowy. Gdy brak efektu, to rano płytka lewatywa. NIE PRZYJMOWAĆ ŚRODKÓW PRZECZYSZCZAJĄCYCH.
  2. Na badanie zgłaszamy się po lekkim posiłku (NIE WOLNO BYĆ NA CZCZO) oraz z pełnym pęcherzem. Mniej więcej na godzinę przed terminem proszę wypić ok. 3 szklanki niegazowanej wody (osoby które oddają mocz częściej jak co godzinę wypijają mniej płynów).
  3. Pacjenci z cewnikiem zewnętrznym lub wewnętrznym nie muszą wypełniać pęcherza. O cewniku należy poinformować lekarza przed badaniem.
  4. Na badanie proszę przynieść ze sobą całą posiadaną dokumentację medyczną – nie tylko urologiczną bądź ginekologiczną. (karty inf. z pobytów w szpitalu, wyniki badań, klisze rtg itp.) oraz wykaz aktualnie przyjmowanych leków.
  5. Do wykonania badania urodynamicznego konieczny jest aktualny wynik posiewu moczu.

Dzienniczek mikcji

Jak przebiega badanie urodynamiczne?

Jest to badanie czynności pęcherza i cewki (jak w kardiologii EKG). Badanie urodynamiczne rozpoczyna się oddaniem moczu do „komputerowej” ubikacji w momencie normalnego uczucia parcia na mocz (stąd konieczność picia płynów przed badaniem). Do pęcherza przez cewkę moczową zakładany jest czujnik w postaci cieniutkiej rurki oraz czujnik w okolicę odbytu. Przez czujnik w cewce wypełnia się pęcherz płynem z kroplówki do momentu odczuwania potrzeby oddania moczu. Następnie pacjent ponownie oddaje mocz do „komputerowej” ubikacji.

Pełna informacja dla pacjenta